Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w naszym organizmie występuje coś takiego jak równowaga kwasowo – zasadowa. Może dojść do sytuacji, w której będzie ona zaburzona. To niesie wiele konsekwencji dla naszego zdrowia. Przede wszystkim może się pojawić problem z osteoporozą, osłabienie fizyczne, zawroty głowy a to dopiero początek.

Zakwaszenie organizmu to problem, który zaczyna dotykać coraz więcej osób warto więc wiedzieć jak będzie można sobie z tym poradzić.

Równowaga kwasowo – zasadowa – czym jest?

Przede wszystkim należy ją potraktować jako jeden z najważniejszych mechanizmów, które odpowiadają za regulowanie pracy naszego organizmu. To taki stan, który sprawi, że zachowamy odpowiednie proporcje między kationami i anionami w płynach ustrojowych. A to sprawi, że w organizmie utrzymane będzie odpowiednie pH.

Stan równowagi będzie można osiągnąć w tym przypadku, gdy produkty przemiany materii doprowadzą do poziomie pH 7,35-7,45. Jeśli pH będzie większe można mówić o przewadze składników zasadowych, przy mniejszej ilości o przewadze składników kwasowych. Już niewielkie zmiany, odchylenia od normy będą decydować o tym, że pojawią się niebezpieczne dla naszego zdrowia skutki. Poziom pH najlepiej sprawdzać w czasie badania laboratoryjnego krwi.

Funkcjonowanie organizmu

Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?

Przyczyną zakwaszenia będzie większa podaż kwasów. Organizm na pewnym etapie nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Dochodzi do zmniejszonego wydalania przez nerki i wyczerpane będą mechanizmy neutralizujący. Powstanie w związku z tym takie środowisko, gdzie mogą się rozwijać zarazki, bakterie, wirusy, produkty, które zjedliśmy będą fermentowały.

Objawy zakwaszenia

Objawów, które będą dotyczyć zakwaszenia jest bardzo wiele i mogą one wpływać na cały organizm. Pierwszy pojawiający się symptom to między innymi cienie pod oczami. Długotrwałe zakwaszenie sprzyja rozwojowi poważnych chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory czy zmiany zwyrodnieniowe stawów, dna moczanowe, zmęczenie, zaburzenia snu i koncentracji.

Co jeść?

Przede wszystkim by walczyć z zakwaszeniem będzie trzeba między innymi zmienić swoją dietę. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, białej mąki, dużej ilości mięsa, ponieważ są to produkty mocno zakwaszające, a na ich miejsce powinno się wprowadzić większe ilości warzyw i owoców, walcząc z zakwaszeniem należy również spożywać duże ilości wody, unikać kawy, alkoholu.

Warto przeczytać