Joga to starożytna praktyka duchowa, która przybyła do nas z Indii. Składa się z ośmiu kroków, które wpływają na wszystkie aspekty ludzkiego życia - od przestrzegania zasad moralnych, pracy z ciałem i oddychaniem, po bardziej subtelne techniki kontrolowania psychiki, umysłu i świadomości. We współczesnym świecie joga oznacza w zasadzie pracę z ciałem. W praktyce asan - postawy ciała - są elementy innych etapów. To właśnie decyduje o wszystkich pozytywnych efektach jogi.

Czym jest Joga?

W jodze, jak nigdzie indziej, ważny jest kierunek, szkoła. Każda szkoła ma nieco inne zasady. Najczęściej jednak praktykuje się klasyczną hatha jogę według metody Sri B.K.S. Iyengara. Nominowany w 2004 roku przez magazyn Time jako jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, Iyengar wprowadził innowacje w ramach tradycji. Jego metodę wyróżnia bardzo precyzyjne, skrupulatne ułożenie ciała w asanach, co daje głęboki efekt fizjologiczny i terapeutyczny. W sali lekcyjnej w razie potrzeby używa się materiałów pomocniczych - dywaników, podpórek, cegieł, pasów, koców i wielu innych, co pozwala osobom na każdym poziomie umiejętności poprawnie wykonać pozę, dzięki czemu ma ona pozytywny wpływ leczniczy na organizm. Korzyści z jogi są ogromne. Oto tylko kilka pozytywnych efektów, jakie zapewnia:

• Poprawia zdrowie, samopoczucie

• Zmniejsza ból pleców i szyi

• Poprawia nastrój

• Czujesz się spokojniejszy i mniej zestresowany.

• Zwiększa wytrzymałość i odporność organizmu

• Stajesz się bardziej pewny siebie

• Poprawia się jakość snu

• Koncentracja i wzrost wydajności pracy

• Lęk i depresja ustępują

Jak zacząć?

Jeśli nigdy nie uprawiałeś jogi możesz skorzystać z lekcji bezpłatnej. Alternatywnie możesz od razu zapisać się na kurs zapoznawczy w dogodnym dla ciebie ośrodku i w dogodnym dla ciebie czasie. Kurs wprowadzający to obowiązkowy program dla wszystkich początkujących, którzy chcą ćwiczyć jogę Iyengara, gdzie wprowadzą cię w podstawy metody, pokażą, jak prawidłowo korzystać z materiałów i wyposażą w niezbędną wiedzę, jak nie szkodzić siebie. Po ukończeniu kursu będziesz mógł uczestniczyć w zajęciach na poziomie początkującym i niektórych zajęciach specjalistycznych na wszystkich poziomach ( zdrowe plecy , kobiety, zajęcia głębokiego relaksu).

Samodzielna Joga: od czego zacząć

Zalecamy rozpoczęcie każdej praktyki od sekwencji Surya Namaskar (Powitanie Słońca), która jest doskonałą serią pozycji, które możesz ćwiczyć w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy wykonujesz to energicznie, czy powoli. Pozy zawarte w tej sekwencji doskonale rozgrzewają całe ciało i przygotowują je do dalszych ćwiczeń lub ta sekwencja może być samodzielnym ćwiczeniem z braku czasu na dłuższą sesję. Określ z wyprzedzeniem czas trwania praktyki i ściśle go przestrzegaj. Większość sesji trwa od 90 do 120 minut. Początkowo możesz ćwiczyć przez 15-20 minut. Dzięki takiemu podejściu zajęcia jogi sprawią ci przyjemność i nie będziesz miał poczucia winy, że opuściłeś zajęcia z powodu lenistwa.

Najlepiej jest ćwiczyć jogę rano przed jedzeniem. Codzienna rutyna jogi zakłada bardzo wczesny (jak na współczesne standardy) trening - około 5.30 rano. Jednak początkujący mogą mieć nierozgrzane mięśnie rano, więc wiele szkół jogi zaleca początkującym rozpoczynanie ćwiczeń po południu lub wieczorem, kiedy mięśnie są już rozgrzane i bardziej elastyczne. Po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń mięśnie będą już mniej napięte i będziesz mógł z powodzeniem ćwiczyć rano. Klasyczne rodzaje jogi (na przykład joga Ashtanga, Iyengar itp.) są zwykle praktykowane 6 razy w tygodniu.

Warto przeczytać