Zespół jelita drażliwego nie dotyka tylko dorosłych. Dowiedz się więcej o dzieciach i IBS: jak go rozpoznać, co robić i dlaczego przejście na dietę bezglutenową niekoniecznie jest rozwiązaniem!

Dziękuję Rachel Pauls Food

za sponsorowanie tego wpisu!

Zawsze miałam wrażliwy żołądek, nawet jako dziecko. Pamiętam, jak moja mama zabrała mnie do pediatry, który nie był pewien, jak wyjaśnić mój powracający ból brzucha. Na studiach i we wczesnych latach dwudziestych, stres i zmartwienia (oraz niezbyt pożywna dieta) dodawały paliwa do ognia.

W końcu lekarz powiedział mi, że cierpię na zespół jelita drażliwego (IBS). I choć cieszyłam się, że w końcu znalazłam na to nazwę, nie wiedziałam jeszcze, jak poczuć się lepiej.

Dzieci też mogą mieć IBS

IBS może być uważany za chorobę dorosłych, ale w rzeczywistości dotyka ona nawet 20 procent dzieci. Charakteryzują ją objawy takie jak gazy, wzdęcia, biegunka i zaparcia, które naprawdę wpływają na jakość życia.

Nikt nie jest pewien, co dokładnie powoduje IBS u dzieci, ale wydaje się, że stres może go nasilać. Genetyka i równowaga między dobrymi i złymi bakteriami w jelitach również mogą odgrywać pewną rolę.

Zaskakująca prawda o dzieciach i IBS

Kliknij, aby Tweetnąć

Co to są FODMAPs?

Wielu osobom z IBS pomaga dieta o niskiej zawartości FODMAPs, która ogranicza niektóre rodzaje węglowodanów, czyli te, które są słabo trawione przez niektórych ludzi, takie jak te znajdujące się w pszenicy, fasoli, nabiale, niektórych owocach i warzywach oraz niektórych substytutach cukru.

"FODMAP" oznaczają klasy węglowodanów:

 • Fermentowalne
 • Oligosacharydy
 • Disacharydy
 • Monosacharydy

Dla osób z IBS, jedna lub więcej z tych klas pogarsza objawy, takie jak gazy i wzdęcia.

Jakie produkty spożywcze mają wysoką zawartość FODMAPS?

Przykłady żywności o wysokiej zawartości FODMAPS to:

 • arbuz
 • cebula
 • korzeń cykorii
 • ciecierzyca
 • lody
 • miód
 • sok jabłkowy

Aby dowiedzieć się, które FODMAPs wywołują objawy, należy wyeliminować wszystkie pokarmy o wysokiej zawartości FODMAPs na kilka tygodni, a następnie powoli wprowadzać je ponownie, po kolei. (Pobierz darmowy przewodnik po FODMAP i listę pokarmów FODMAPs

).
You might also like: Czy ten składnik powoduje u Ciebie gazy?

Czy to celiakia czy IBS?

Kłopot w tym, że niektórzy rodzice mogą pomylić objawy IBS u dziecka z celiakią (która jest znacznie mniej powszechna, dotyka tylko jeden procent populacji) i wyciąć gluten. Podczas gdy wycinanie pszenicy może być pomocne dla niektórych dzieci z IBS, wiele bezglutenowych pokarmów i napojów ma wysoką zawartość innych FODMAP.

W badaniu opublikowanym w The Journal of Pediatrics

, naukowcy przeanalizowali żywność i napoje przyjazne dzieciom, które z założenia miały niską zawartość FODMAP, w tym pieczywo, przekąski, płatki śniadaniowe i produkty mleczne. Okazało się, że wiele z nich zawierało dużą ilość FODMAP, w tym chleb bezglutenowy, babeczki i płatki śniadaniowe. Na przykład, zarówno chleb bezglutenowy, jak i płatki zbożowe, które testowali, miały wysoką zawartość fruktozy (monosacharydu i "M" w FODMAPs).

Co robić

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko cierpi na IBS (lub celiakię) jest wizyta u pediatry, który w razie potrzeby może skierować Cię do specjalisty.

IBS może być zdiagnozowany, jeśli dziecko ma ból brzucha i dyskomfort raz w tygodniu przez co najmniej dwa miesiące, bez innej choroby lub urazu, który mógłby wyjaśnić ból. Dzieci mogą mieć zaparcia lub biegunkę, a objawy często ustępują po wypróżnieniu. Więcej o IBS u dzieci, w tym o tym, jak się go diagnozuje i jakie badania można wykonać, można przeczytać tutaj

.

Jeśli ty lub twoje dziecko ma IBS i jesteś zainteresowany wypróbowaniem diety low-FODMAP, pobierz darmowy przewodnik FODMAP i listę produktów spożywczych F ODMAPs na stronie Rachel Pauls Food, gdzie można również znaleźć przepisy na potrawy o niskiej zawartości FODMAPs i sprawdzić jejbatoniki i jerkyo niskiej zawartości FODMAPs.

Warto przeczytać