Utrata tłuszczu wymaga zarówno regularnych ćwiczeń, jak i odpowiedniego odżywiania. Ostatecznie tłuszcz podskórny jest konsekwencją siedzącego trybu życia związanego z nadmiernym spożyciem szybkich węglowodanów i nasyconych tłuszczów zwierzęcych.

Jak spalić tłuszcz z brzucha?

Tłuszcz z brzucha dzieli się na kilka rodzajów. Pierwsza to tłuszcz podskórny, miękki tłuszcz, który znajduje się między skórą a mięśniami. Pod spodem znajduje się wewnętrzny tłuszcz trzewny, który ma bardziej zwartą strukturę - aby go spalić, konieczne jest zwiększenie krążenia krwi poprzez regularne cardio. Ponadto, chociaż tłuszcz w dolnej części brzucha u mężczyzn (oraz na udach u kobiet) jest formalnie podskórny, za jego tworzenie odpowiadają hormony płciowe. Na przykład męski testosteron pomaga budować mięśnie i spalać tłuszcz, podczas gdy żeński estrogen wiąże się ze zwiększeniem ilości tłuszczu w biodrach i klatce piersiowej. Najlepszą strategią utraty tłuszczu brzusznego u mężczyzn jest zwiększenie poziomu testosteronu (poprzez trening siłowy) i obniżenie poziomu kortyzolu. Wysoki kortyzol zaburza metabolizm, prowadząc do wzrostu tłuszczu w brzuchu.

Jak usunąć podskórny tłuszcz?

Pozbycie się tłuszczu podskórnego zaczyna się od poznania podstaw pracy metabolicznej i zmiany codziennej diety, a nie od znalezienia programu ćwiczeń spalających tłuszcz. Ponadto ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego tworzy się tłuszcz z brzucha - pomoże to nie tylko schudnąć, ale także utrzymać stabilną wagę. Strategia utraty wagi jest inna w każdym przypadku. Jeśli chcesz usunąć nadmiar tłuszczu z brzucha - potrzebujesz długotrwałego i umiarkowanego programu ćwiczeń cardio, jeśli chcesz trenować mięśnie brzucha - skoncentruj się na treningu spalającym tłuszcz, który aktywnie wypłukuje zapasy glikogenu z mięśni. Nawet najtrudniejsze ćwiczenia spalają minimalną tłuszczu i działają na wzmocnienie mięśni, a wcale nie na podskórną tkankę tłuszczową.

Zmień sposób odżywiania się

Dieta odchudzająca to nie tylko ograniczenie kalorii i przestawienie się na żywność niskotłuszczową, ale także zrozumienie tego, co jesz. Niestety, w większości przypadków niskotłuszczowe pokarmy prowadzą tylko do przyrostu masy ciała, ponieważ tłuszcz w nich jest zastępowany szybkimi węglowodanami.

Nie próbuj schudnąć w ciągu tygodnia

Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim powolne odchudzanie. Nawet w idealnych warunkach organizm będzie w stanie spalić nie więcej niż 400-700 g tłuszczu tygodniowo, co jest praktycznie nieosiągalne dla osób początkujących z minimalną wiedzą na temat prawidłowego odżywiania i ćwiczeń spalających tłuszcz. Tłuszcz podskórny spalany jest przede wszystkim przy ujemnym bilansie kalorycznym - w ciągu dnia musisz wydać więcej energii, niż spożywasz z pożywieniem. To zmusi organizm do spalania istniejących rezerw tłuszczu. Dlatego kontrola diety jest często ważniejsza niż cardio. Problem z cukrem i szybkimi węglowodanami tylko częściowo polega na ich wysokiej kaloryczności - z powodu gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi, te pokarmy znacznie zaostrzają apetyt, zmuszając osobę do regularnego przejadania. Ostatecznie prowadzi to do rozwoju otyłości i cukrzycy typu 2.

Komórki tłuszczu podskórnego praktycznie nie obumierają - przy odchudzaniu jedynie się zmniejszają. Nawet jeśli pozbędziesz się nadmiaru tłuszczu z brzucha - bez stosowania umiarkowanej diety i regularnych ćwiczeń komórki tłuszczowe szybko powrócą do poprzedniego stanu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, jakie błędy w diecie i stylu życia spowodowały przyrost masy ciała, a nie tylko szukać skutecznych metod jej spalenia. Bez zmiany codziennych nawyków nie będziesz w stanie trwale stracić tkanki tłuszczowej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać