Nasz organizm przez cały czas nie ustaje w wysiłkach, aby utrzymać pH na odpowiednim poziomie. Nie jest to jednak proste zadanie, a my sami nie ułatwiamy go wcale, wiele produktów, które spożywamy, charakteryzuje się bowiem wysoce kwasowym odczynem.

Co więcej, często kwasowy odczyn ma nawet to, co wydaje się nam zasadowe, choć przykłady cytryny i octu jabłkowego stanowią najlepszy dowód na to, że możemy mieć również do czynienia z sytuacją odwrotną. Oczywiście, zbyt kwaśny odczyn pH nie jest nam obojętny i istnieje coraz więcej dowodów na to, że może się on przyczyniać do wyjątkowo poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli nasza dieta ma być zrównoważona, aż osiemdziesiąt procent pokarmów powinno mieć odczyn zasadowy, dwadzieścia procent zaś – kwasowy.

Zmiana diety

Jeśli więc odnosimy wrażenie, że i nasz organizm może być zakwaszony, powinniśmy pomyśleć o choćby lekkiej modyfikacji stosowanej przez nas diety na taką, która ułatwi mu utrzymanie odpowiedniej równowagi kwasowo zasadowej. Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się ogórkiem, a w dalszej również selerem naciowym.

Oba warzywa charakteryzują się dużą zawartością wody, co sprawia, że ich odczyn jest wysoce zasadowy. Nie bez znaczenia są też warzywa liściaste oraz kiełki. I one wpływają korzystnie na organizm przyczyniając się do tego, że krew staje się bogatsza w tlen.

Odkwaszanie organizmu

Owoce cytrusowe

Ciekawym rozwiązaniem wydają się także owoce cytrusowe, w tym zwłaszcza cytryny, mandarynki, limonki oraz grejpfruty. To jedne z najbardziej zasadowych produktów, nie powinien więc mylić nas ich wyjątkowo kwaśny smak. Kwas cytrynowy jest przez nasz organizm metabolizowany do poziomu składników z odczynem zasadowym oraz wody, co wyjaśnia, dlaczego dietetycy tak gorąco namawiają nas do picia wody z cytryną.

Warzywa krzyżowe

Innym produktem, który warto włączyć do swojej diety są warzywa krzyżowe, a więc kalafiory, brokuły, kapusta i brukselki. Co więcej, coraz częściej mówi się o tym, że są one w stanie minimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za ich jedzeniem. Do codziennego menu warto włączyć też owoce lasu i bakalie. Te ostatnie potrafią też wspomagać proces regeneracji masy mięśniowej, a jednocześnie są zarówno źródłem wapnia, jak i magnezu, nie ma więc takiego organizmu, któremu by się nie przydały. Tak się składa, że mamy dla państwa zdrowy przepis na coś słodkiego.

Warto przeczytać