Istnieją podstawowe, fundamentalne zasady żywienia, których wszyscy musimy przestrzegać, jeśli zależy nam na zdrowiu.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim za optymalne uważa się trzy posiłki dziennie. Śniadanie powinno być między 7 a 9 rano, obiad między 13 a 15, a kolacja między 17 a 19 wieczorem. Konieczne jest odzwyczajenie się od podjadania między głównymi posiłkami - nawyk ten wprowadza chaos do układu pokarmowego. Śniadanie powinno składać się z owoców, warzyw i niewielkiej ilości pokarmów węglowodanowych (płatki zbożowe, ziemniaki). Lunch jest podobny do śniadania, tylko wielkość porcji należy zwiększyć, a na obiad należy jeść warzywa i produkty białkowe (mięso, ryby, groszek, fasola itp.). Woda pitna jest najlepsza przed posiłkami i 1 - 1,5 godziny po. Organizm nie może odczuwać niedoboru przynajmniej jednego z głównych składników odżywczych - są to białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Proces trawienia rozpoczyna się w ustach - dokładnie przeżuwaj pokarm. Wiele problemów z przewodem pokarmowym zaczyna się również w jamie ustnej - jeśli połykamy pokarm bez żucia. Należy wykluczyć z diety ewidentnie szkodliwe i zbędne artykuły spożywcze - słodkie napoje gazowane, półprodukty mięsne o długim okresie przydatności do spożycia, słodycze przemysłowe (batony, ciasta itp.).

Wskazówki

Oczywiście twoja dieta musi być dostosowana w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć, ale nie powinna naruszać podstawowych zasad żywienia. Staraj się jeść w taki sposób, aby na co dzień były owoce i warzywa, pieczywo, nabiał, mięso, ryby. Monotonne menu po pierwsze nie pobudza apetytu, po drugie wyklucza możliwość uzyskania niezbędnych witamin i minerałów. Dietetycy zalecają jedzenie co najmniej pięć razy dziennie - można pozwolić sobie na dwie przekąski między śniadaniem, obiadem i kolacją. Jednocześnie porcje nie powinny być zbyt duże ani zbyt małe, częste posiłki normalizują metabolizm i zapobiegają niepożądanym napadom przejadania. Ryby należy włączać do swojej diety przynajmniej dwa razy w tygodniu. Za najzdrowsze uważa się tłuste ryby morskie, ponieważ ich mięso zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, w tym niezbędny Omega-3. Dietetycy zalecają gotowanie ryb lub gotowanie na parze. Zdrowa dieta nie jest możliwa bez stosowania pełnoziarnistych produktów zbożowych, takich jak pieczywo z otrębów, a także różnych zbóż, które zawierają błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Błonnik doskonale nasyca, dodatkowo zawiera witaminy i minerały wzmacniające odporność.

Warzywa i owoce to najlepsze jedzenie

Zaleca się spożywać dziennie około 500 gram warzyw i owoców, najlepiej świeżych - dziennie. Owoce i warzywa są bogate w niezbędne witaminy, pierwiastki śladowe i przeciwutleniacze. Pierwszym krokiem, który musisz podjąć na drodze do dobrego odżywiania, jest wyeliminowanie z menu tzw. śmieciowego jedzenia", a mianowicie:

• cukier i żywność zawierająca cukier

• białe wypieki i produkty z białej mąki

• kiełbasy, półprodukty mięsne

• fast food (frytki, hamburgery, frytki, przekąski itp.)

• słodkie soki, napoje gazowane i bezalkoholowe

• majonez, keczup i nienaturalne sosy

Po pierwsze, są to produkty o niskiej wartości odżywczej, które praktycznie nie przynoszą organizmowi żadnych korzyści. Po drugie, są to produkty wysokokaloryczne. Oczyszczając swoją dietę z tej grupy pokarmów, zrobisz już ogromny krok w kierunku prawidłowego odżywiania i utraty wagi.

Kolejny krok polega na wykluczeniu kolejnej grupy niezdrowych produktów - napojów alkoholowych. Według badań napoje alkoholowe oddziałują na neurony kontrolujące apetyt, przez co organizm odczuwa intensywny głód. Kolejnym krokiem na drodze do prawidłowego odżywiania jest ustalenie reżimu picia, czyli innymi słowy rozpoczęcie picia wody. Z jednej strony ten krok jest bardzo prosty, ale jednocześnie jest bardzo skuteczny w odchudzaniu. Po pierwsze, woda bierze udział w prawie wszystkich procesach biochemicznych w organizmie, w tym w rozkładzie tłuszczu. Po drugie, woda hamuje apetyt. Korzyści płynące z wody w procesie odchudzania są nieocenione, a jej wartość energetyczna wynosi 0 kalorii.

Warto przeczytać