W tym bezprecedensowym czasie każdy z nas inaczej radzi sobie ze stresem. Ale dla wielu zamkniętych w zamknięciu, realia społecznie zdystansowanego życia mają dramatyczny wpływ na nasze nawyki żywieniowe.

"Kiedy doświadczamy stresu, apetyt może być dotknięty na kilka różnych sposobów", wyjaśnia Joi Britt, kliniczny pracownik socjalny i terapeuta w DRK Beauty Healing. "Niektórzy ludzie znajdują się binge eating jako sposób na radzenie sobie z uczuciami bycia przytłoczonym, podczas gdy inni znajdują się nie jeść przez dłuższe godziny lub dni". Jeśli to drugie, może się okazać, że bez względu na to, jak bardzo przygotowujesz posiłki, gotujesz lub próbujesz zaopatrzyć dom w niezbędne produkty spożywcze, aby utrzymać zdrowe ciało, nadal trudno jest utrzymać zdrowy apetyt. Jeśli tak jest, zacznij proces odbudowy apetytu od zidentyfikowania czynników stresogennych. "Gdy już to zrobisz, sprawdź, w jaki sposób możesz zmniejszyć stres, prosząc o pomoc, wsparcie lub robiąc sobie przerwę" - mówi Britt.

Podobnie, dietetyk kulinarny i integracyjny Marisa Moore, MBA, RDN, LD, mówi, że utrata apetytu może być "reakcją organizmu na ostry stres i niepokój" i że w dłuższej perspektywie, niektórzy ludzie mogą zwrócić się do jedzenia jako źródła ulgi w stresie. Ostatecznie sprowadza się to do "dostrojenia się do tego, jak stres wpływa na twoje ciało", mówi Moore. Jest to szczególnie ważne dla osób należących do czarnej społeczności, które doświadczają podwyższonego poziomu stresu w obliczu obecnych powstań na tle rasowym; emocje, które są tylko potęgowane przez fakt, że czarni ludzie umierają z powodu COVID-19 w wyższych stawkach. Tutaj, Britt i Moore oferują swoje wskazówki na temat radzenia sobie z utratą apetytu w obliczu ogromnego stresu.

Ustal harmonogram
Jeśli pacjenci nadal mają trudny czas po podjęciu pierwszych kroków w celu przywrócenia apetytu, Britt zachęca ich do stworzenia harmonogramu lub ustawienia alarmu jako przypomnienia o jedzeniu. "Zacznij od pokarmów, które jesteś w stanie tolerować i upewnij się, że regularnie pijesz wodę" - mówi. Ponadto podkreśla, że dodatkowa struktura może być niezbędna dla tych, którzy cierpią najbardziej w tym czasie, zauważając jego wartość do Czarnych jednostek nie tylko radzenia sobie z żalu i bólu w tym czasie niepokojów społecznych, ale doświadczając straty z powodu koronawirusa.

Obejmij terapię
Jak utrata apetytu utrzymuje się, ważne jest, aby rozważyć wsparcie z zewnątrz. "Ludzie, zwłaszcza czarnoskórzy, powinni sprawdzić, co u nich słychać i przyjrzeć się swojemu zdrowiu psychicznemu" - mówi Britt. "Przy wsparciu terapeuty, można nauczyć się nowych narzędzi i umiejętności, które mogą pomóc lepiej radzić sobie ze stresem, aby upewnić się, że jesz, śpisz i funkcjonujesz w najlepszym wydaniu". W tym czasie pomaga trzem kobietom koloru radzić sobie przez COVID-19 i wzrost niesprawiedliwości rasowej. "Chociaż dla każdej z nich wygląda to inaczej, najlepsze jest to, że te usługi są dla nich bezpłatne" - mówi. "[Nasza] platforma zobowiązała się do zapewnienia 10 000 godzin darmowej terapii, która zapewnia kobietom koloru zestaw narzędzi z umiejętnościami do wykorzystania w przyszłości".

Skup się na łatwych do strawienia produktach spożywczych
Jeśli chodzi o dokonywanie wyborów żywieniowych, dobrze jest znaleźć równowagę między tym, co lubisz, a tym, co będzie łatwe do strawienia dla twojego ciała. "Kiedy niepokój jest wysoki, czasami ta utrata apetytu przychodzi z boku mdłości", mówi Moore, dodając, że jeśli to, co obecnie jesz, jest nieprzyjemne uczucie, zdecydowanie warto zmienić rzeczy. Kolejna ważna uwaga: w tym okresie wysokiego stresu unikaj osądzania siebie w związku ze swoimi zachciankami. "Daj sobie trochę łaski", mówi Moore. "Jeśli masz ochotę na pokarmy, których normalnie nie jesz, daj sobie pozwolenie na cieszenie się nimi. To może być właśnie to, czego potrzebuje twoje ciało. Czasami jedzenie przywołuje przyjemne wspomnienia, rodzaj nostalgii, która sprawia, że czujemy się trochę lepiej!"

Spraw, by jedzenie było zabawą
Jeśli chodzi o doświadczanie jedzenia, ustawienie ma znaczenie; więc rozważ jedzenie czegoś, co kiedyś lubiłeś z ludźmi, których kochasz. "Nawet jeśli jest to wirtualnie, możesz dogonić przyjaciółki za pośrednictwem wirtualnego brunchu" - wyjaśnia Moore. "Możesz wszyscy zrobić tacos i margaritę lub domowej roboty tosty francuskie i mimosy, tak jakbyś był w restauracji razem". Jest to jeden ze sposobów, aby pomóc sobie osiągnąć pozytywne uczucie wokół jedzenia ponownie.

Praktykuj wdzięczność
Mówiąc o pozytywnych doświadczeniach związanych z jedzeniem, Moore podkreśla również znaczenie, jakie wdzięczność odegrała w jej życiu, szczególnie w czasach ekstremalnego stresu, ponieważ wdzięczność pomaga przesunąć stan umysłu i energię do bardziej pozytywnego miejsca. "To stało się moim najlepszym rozwiązaniem", mówi. "Stwierdzam, że pomaga to przesunąć moją koncentrację i poprawia sen".

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać