Każdy ma prawo do własnej opinii, ale nie do własnych faktów. Jeśli chodzi o żywność i odżywianie, oto co powinieneś wziąć pod uwagę, decydując komu zaufać.

Oto fakt dotyczący faktów: Nie są one tym samym co opinia, i nie są tym samym co czyjeś osobiste doświadczenie. Ale ostatnio, fakty, opinie i osobiste doświadczenia mieszają się ze sobą. To mnie martwi.

Dietetycy są szkoleni, aby patrzeć na naukę podczas udzielania informacji lub wydawania zaleceń. Jesteśmy szkoleni, aby praktykować w oparciu o dowody. Osobiste opinie i doświadczenia różnią się od dowodów. Moim celem na tym blogu jest przedstawienie Ci faktów, abyś mógł podejmować własne decyzje. Czasami dzielę się swoją opinią lub rzeczami, które sprawdziły się w moim przypadku, ale bardzo staram się odróżnić opinię i osobiste doświadczenie od dowodów. Co przypomina mi o popularnym cytacie: Każdy ma prawo do własnej opinii, a nie do własnych faktów.

Wiem, że porady żywieniowe mogą być frustrujące. Czasami, jeśli jest to jedno małe badanie, które nie zgadza się z większością innych, trzeba siedzieć cicho i patrzeć, co się rozwinie. Ale czasami trzeba zmienić swoje zalecenia w oparciu o nowe dowody.

You might also like: 5 mitów na temat czystego odżywiania, na które nie powinieneś się nabierać

Przewijałem ostatnio Facebooka i natknąłem się na blogerkę promującą ideę unikania pewnego jedzenia, które według niej było niezdrowe. Coś w jej rozumowaniu brzmiało dla mnie "off", więc sprawdziłam jej źródło, którym była inna blogerka wellness. Zbadałem jej roszczenia online i znalazłem artykuł z dużego uniwersytetu obalający je. Powinienem był przewijać dalej, ale zamiast tego opublikowałem artykuł w komentarzach i poprosiłem ją, aby go rozważyła.

Odpowiedziała, mówiąc, że nie potrzebuje badań, aby powiedzieć jej to, co już wie - a poza tym, to jedzenie sprawiało, że czuła się chora, kiedy je jadła.

Musimy oddzielić opinie i osobiste doświadczenia od dowodów, kiedy mówimy o żywności i odżywianiu. Jedzenie może sprawić, że poczujesz się chory, ale to tylko jedno osobiste doświadczenie. Mam okropną reakcję trawienną na olej kokosowy, ale to nie zmienia tego, jak mówię o oleju kokosowym innym (oznacza to tylko, że nigdy nie zobaczysz na tym blogu przepisu, który go zawiera - przykro mi!).

Jeśli chodzi o żywność i odżywianie, skąd wiesz, komu ufać?"

Click To Tweet

Kiedy czytasz o żywności i odżywianiu, zachęcam cię, abyś przy podejmowaniu decyzji, komu zaufać, brał pod uwagę źródło. Jeśli zauważysz twierdzenie o tym, że dana żywność jest niebezpieczna, toksyczna lub po prostu niezdrowa, zadaj sobie pytanie:

  • Czy ta osoba ma odpowiednie kwalifikacje, aby wypowiadać się na temat tego, że niektóre produkty spożywcze są niezdrowe lub niebezpieczne?
  • Jakie są jej źródła?
  • Czy przytaczają rzeczywiste dowody - takie jak recenzowane badania naukowe, oświadczenia, raporty lub wytyczne głównych organizacji zdrowotnych - czy też dzielą się opiniami i osobistym doświadczeniem?
  • Czy próbują sprzedać Ci "zdrowszą" alternatywę? Jeśli tak, to mają oni interes w tym, aby odstraszyć Cię od jednego produktu i skierować Cię w stronę innego.

Dietetycy nie są jedynymi osobami, które mogą udzielić ogólnych porad na temat zdrowego odżywiania (chociaż jeśli Twoje problemy żywieniowe dotyczą leczenia choroby lub stanu, PROSZĘ zobaczyć zarejestrowanego dietetyka, profesjonalistę, który jest wykwalifikowany do prowadzenia medycznej terapii żywieniowej). Ale jest zbyt wielu ludzi online dozowania informacji, które są niedokładne i stronnicze - i to powoduje wiele zamieszania i strachu. I to jest fakt.

Warto przeczytać