Zdrowie jest pierwszą i najważniejszą potrzebą człowieka, która decyduje o jego zdolności do pracy i zapewnia harmonijny rozwój jednostki. Jest to najważniejszy warunek poznania otaczającego świata, autoafirmacji i ludzkiego szczęścia.

Zdrowie

Według WHO o zdrowiu człowieka w 50-55% decydują warunki i styl życia, 25% - warunki środowiskowe, 15-20% to czynniki genetyczne, a tylko 10-15% - działalność systemu ochrony zdrowia. Ochrona własnego zdrowia jest bezpośrednim obowiązkiem każdego. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia „zdrowie to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak chorób i wad fizycznych. Zdrowy styl życia to sposób życia, który odpowiada uwarunkowanym genetycznie cechom typologicznym danej osoby, określonym warunkom życia i ma na celu kształtowanie, zachowanie i wzmacnianie zdrowia oraz pełne wykonywanie funkcji społeczno-biologicznych człowieka. Innymi słowy: zdrowy styl życia to zachowanie, które pomaga zachować i wzmocnić zdrowie, prowadzić długie, aktywne i satysfakcjonujące życie. W naszym nowoczesnym świecie, w którym panuje duża konkurencja, po prostu trzeba prowadzić zdrowy tryb życia. Przestrzegając tych prostych zasad, będziesz zdrowy w każdym znaczeniu tego słowa.

Rzucenie palenia

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia dla wszystkich palaczy są natychmiastowe i długotrwałe. W ciągu 20 minut spada tętno i ciśnienie krwi. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu. W ciągu 2-12 tygodni poprawi się krążenie i czynność płuc. Kaszel i duszność ustępują w ciągu 1-9 miesięcy. W ciągu 1 roku ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej zmniejsza się o połowę w porównaniu z palaczem. Po 5-15 latach od rzucenia palenia ryzyko udaru spada do poziomu ryzyka u niepalących. Po 10 latach ryzyko raka płuc jest o połowę mniejsze niż u palacza, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza, szyjki macicy i trzustki jest zmniejszone.

Zawsze dobrze się wyśpij.

Zdrowy i terminowy sen to świetny nastrój i ładunek na cały dzień i od tego zaczyna się zdrowy tryb życia. Przeciętny dorosły powinien spać około 7 godzin dziennie. Najkorzystniejszy czas na zasypianie to czas przed północą. Zawsze wietrz swój dom przed pójściem spać. Nie możesz jeść przed snem, ma to bardzo zły wpływ na trawienie, co następnie doprowadzi do nadwagi i wielu chorób. Jeśli cierpisz na bezsenność, wypij napar z mięty lub melisy.

Ćwiczenia

Zdrowy tryb życia nie jest możliwy bez porannej rozgrzewki lub ćwiczeń, które przygotują nasz organizm do dnia, złagodzą senność i letarg, poprawią samopoczucie. Ćwiczenia poranne należy dobierać z naciskiem na elastyczność, mobilność i prawidłowe oddychanie. Ładuj powoli i powoli.

Żywienie

Spójrz na piramidę żywieniową. Jej schemat jest bardzo prosty - używaj wszystkiego, co jest u podstawy tak często, jak to możliwe, a to, co zbiega się do góry - rzadziej lub ostrożnie. Wraz z jedzeniem otrzymujemy siłę, energię, witaminy do życia. Decydując się na prowadzenie prawidłowego trybu życia, musisz przestrzegać diety. Zbilansowana dieta to:

• liczba posiłków w ciągu dnia nie powinna przekraczać 3-4 razy, w odstępach około 4 godzin;

• jedz codziennie o tej samej porze i nie zapomnij o ostatnim posiłku 2 godziny przed snem;

• poświęć około 30 minut na jedzenie;

• zawartość kalorii w żywności od rana do wieczora powinna się zmniejszyć.

Pozbądź się nadwagi.

Dodatkowe kilogramy i zdrowy tryb życia to rzeczy nie do pogodzenia. Nadwaga doprowadzi cię do poważnych chorób serca, płuc, przewodu pokarmowego oraz ma wpływ na kręgosłup. Nadwaga dotyka też narządy wewnętrzne.

Higiena osobista

Należy przestrzegać zasad higieny osobistej, ponieważ są one powiązane ze zdrowiem. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny uchroni cię przed wieloma różnymi chorobami.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać