Na zakwaszenie organizmu a więc zaburzoną równowagę kwasowo – zasadową cierpieć będzie około 80 procent Europejczyków. To taki stan naszego organizmu, który sprawia, że jesteśmy osłabieni, pojawia się podatność na infekcję, senność, problemy skórne oraz z włosami, może się pojawić problem zaparć albo biegunek. Dlaczego dochodzi do zakwaszenia?

W ciele dochodzi na poziomie komórkowym do różnych reakcji. Potrzeba do nich idealnych warunków, w tym między innymi odpowiedniego pH. Naturalnie wynosi ono nieco ponad 7,3 i dlatego będzie lekko zasadowe. W momencie, gdy spożywamy niewłaściwe posiłki zaczną przeważać tam składniki kwasowe i w ten sposób nasz organizm będzie miał utrudnione funkcjonowanie. Oczywiście na początku organizm sam z tym walczy, ale w pewnym momencie nie ma już takiej siły.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Jeśli chodzi o przyczyny zakwaszenia będzie to między innymi brak aktywności fizycznej, stres, szybkie tempo życia. Ale wśród tych najważniejszych przyczyn wymienić będzie trzeba nasze pożywienie. To jakie uwolnione będą składniki w trakcie przemiany pokarmu decyduje o tym czy jest on zakwaszający czy alkalizujący.

Wśród tych zakwaszających wymienić można:

jaja,

mięso,

wędliny,

ryby,

sery,

produkty zbożowe,

polerowany ryż,

Odkwaszenie organizmu

tłuszcze,

słodycze,

słodkie napoje gazowane,

kawa, czarna herbata, alkohol.

Natomiast do odkwaszających można zaliczyć:

kasza gryczana i jaglana,

surowe mleko i śmietana,

warzywa (zwłaszcza: cukinia, szpinak, bakłażan, rzodkiew, buraki, brokuły, marchew, seler, pomidor),

większość owoców (zwłaszcza: kiwi, arbuzy, banany, brzoskwinie, cytrusy, truskawki, maliny),

migdały.

Wyraźnie widać, że smak nie będzie tutaj czynnikiem dobrze wskazującym, warto jednak wiedzieć jak unikać zakwaszenia. Podstawowa zasada w tym zakresie będzie prosta, a mianowicie taka, że należy wyeliminować w miarę możliwości składniki zakwaszające. Uważa się, że idealny stosunek jaki można uzyskiwać to 80% składników zasadowych i jedynie 20% kwasowych i wtedy powinniśmy dobrze zadbać o swoje zdrowie.

Co się dzieje z nadmiarem kwasów?

Nadmiar kwasów będzie składowany w tkance łącznej, ale ma ona swoje ograniczenia i przychodzi taki moment, w którym ten problem zaczyna się coraz bardziej nasilać. Upośledzona będzie wymiana płynów odżywczych, usuwanie szkodliwych substancji, osłabia się funkcja filtrowania. Zakwaszenie, które będzie się utrzymywać sprawia, że tych szkodliwych związków jest tak dużo, że organizm nie jest w stanie sobie z nimi poradzić a to prowadzi do osłabienia i pojawienia się oznak pierwszych chorób.

Warto przeczytać