Aktywny tryb życia jest ważny nie tylko dla zachowania zdrowia fizycznego. Wpływa też na nasze podłoże emocjonalne i psychiczne

Pozytywny wpływ

Regularne zajęcia sportowe 2-krotnie przyspieszają przepływ krwi do mózgu, co pozytywnie wpływa na dopływ tlenu do komórek nerwowych. To aktywuje proces tworzenia neuronów na poziomie biochemicznym i funkcjonalnym. Neurony są głównym składnikiem istoty szarej, która odpowiada za percepcję sensoryczną: wzrok, słuch, emocje i pamięć. Ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu zwiększają wydajność tych funkcji. Struktura mózgu zmienia się - rosną w nim nowe naczynia, dzięki aktywnie pracującym neuronom. Dzieje się to już po pierwszym treningu. Sport może pomóc radzić sobie z depresją, stresem i złymi nastrojami.

Rodzaje aktywności fizycznej dla mózgu

Sport i funkcje mózgu są ze sobą ściśle powiązane. Ćwiczenia poprawiają pamięć i wydajność. Wraz ze wzrostem aktywności poprawia się przepływ krwi w tętnicach mózgu, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Tętnica wewnętrzna dostarcza krew do mózgu, tętnica zewnętrzna - błony czaszki, mięśnie twarzy, język. Ćwiczenia, które mają zbawienny wpływ na mózg to:

• Bieganie

• Chodzenie

• Joga

• Pływanie

• Jazda na rowerze

Jeśli celem jest poprawa zdolności intelektualnych, pamięci asocjacyjnej, uspokojenie i spadek stresu, zwróć uwagę na połączenie treningu aerobowego i siłowego. Praca z wagą stymuluje produkcję hormonu wzrostu w wątrobie, co wpływa na aktywność neuronów, usprawnia pracę mózgu. Dzięki połączeniu treningu siłowego i treningu cardio zmniejsza się ryzyko wystąpienia demencji starczej.

Jak ćwiczyć?

Bieganie i chodzenie mogą poprawić nastrój, pomóc zwalczyć depresje. Różnica między chodzeniem a bieganiem jest minimalna. Nacisk na stopę podczas biegu jest silniejszy, ale chodzenie generuje takie same fale ciśnienia w organizmie, co poprawia przepływ krwi. Jazda na rowerze, w przeciwieństwie do chodzenia, nie wywiera nacisku na stopę. Chodzenie na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne. Pływanie obciąża wszystkie mięśnie. Poza tym jest to jedna z najbezpieczniejszych aktywności fizycznych. Dzięki ćwiczeniom statycznym łatwiejsze jest stworzenie połączenia nerwowo-mięśniowego, a specjalne techniki oddychania pozwolą szybciej dotlenić mózg.

Jak ćwiczenia fizyczne wpływają na mózg?

Za każdym razem, gdy ćwiczysz, twoje mięśnie, komórki tłuszczowe i wątroba uwalniają różne cząsteczki do krwiobiegu. Niektóre z tych cząsteczek krążą po całym ciele i wędrują do mózgu, gdzie przekraczają barierę krew-mózg. Wtedy rozpoczynają kaskadę korzystnych zmian, które sprawiają, że twój umysł staje się sprawniejszy. Jedną z najbardziej znaczących zmian jest uwolnienie specjalnego białka zwanego mózgowym czynnikiem neurotroficznym (BDNF). BDNF pomaga mózgowi tworzyć nowe połączenia lub synapsy między neuronami - proces zwany plastycznością synaptyczną, który jest uważany za podstawę uczenia. Komórki komunikują się za pośrednictwem tych połączeń, zarówno w obrębie poszczególnych obszarów mózgu, jak i między nimi. Na przykład neurony w hipokampie tworzą synapsy z komórkami w korze przedczołowej, innym obszarze, który czerpie ogromne korzyści z ćwiczeń. Kora przedczołowa jest miejscem, w którym powstaje wiele naszych funkcji wykonawczych wyższego poziomu, takich jak podejmowanie decyzji i uwaga, procesy, które są również ulepszane poprzez ćwiczenia.

Ćwiczenia zmieniają również sieć naczyń krwionośnych mózgu. Większy przepływ krwi w organizmie po wysiłku odpowiada większemu przepływowi krwi w mózgu, a także wzrostowi cząsteczki specyficznej dla naczyń krwionośnych zwanej czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF). W rezultacie w hipokampie powstają nowe naczynia krwionośne.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać