To normalne, że można czuć się zestresowanym lub niespokojnym w obliczu globalnej pandemii, kiedy wszystko na naszej pięknej niebieskiej planecie wydaje się tragiczne, drastyczne i nieuporządkowane. Rosnące rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i strach, jaki wywołał, odcisnęły piętno na wielu umysłach i ciałach. Nawet jeśli stres i niepokój nie są uznawane za problemy, są one bardzo realne i trzeba sobie z nimi radzić. Zrozummy, że za każdym razem, gdy czujemy niepokój, jest to sposób organizmu na emocjonalną reakcję na postrzegane przyszłe zagrożenie. To, z czym mamy teraz do czynienia, jest właściwe dla tego rodzaju reakcji lękowej. Ale pomimo smutku i przygnębienia, ci z nas "wtajemniczeni" zdają sobie sprawę, że może to być najlepszy czas, aby nadać priorytet dobremu samopoczuciu psychicznemu i przekształcić się w naszą zbiorową kreatywność, tym samym przekształcając sytuację w absolutnego zwycięzcę w tej walce ze "strachem".

Jednak wiemy również, że niepokój czasami ma tendencję do wychodzenia z rąk i utrudniania codziennej pracy i myślenia. Aby zwalczyć takie problemy związane z niepokojem, przynosimy Ci, 7 skutecznych sposobów, które dadzą Ci siłę i odwagę; i przynieść swój stan umysłu i szalejący puls z powrotem do normy w tym okresie.

7 skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i niepokojem

#1 Stosuj zdrową dietę

Nasz emocjonalny stan jest przede wszystkim dotknięty przez co jemy i pijemy. Jeśli znajdziesz się jeść lub pragnienie słony lub cukrowy żywności, to jest to wyraźny znak dla Ciebie, aby zatrzymać i ponownie ocenić swoją listę zakupów. Oto kilka wskazówek, co dodać lub usunąć ze swojej listy zakupów lub diety, aby upewnić się, że Twój niepokój i poziom stresu są w ryzach:

  Jedz węglowodany złożone: Zauważ, że odpowiedni rodzaj węglowodanów może być pogromcami stresu! Złożone węglowodany mogą zwiększyć poziom serotoniny i pomóc zwiększyć swój nastrój i zmniejszyć stres. Więcej serotoniny przynosi więcej skupienia. Włącz do diety pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona oraz dużą ilość kolorowych owoców i warzyw, aby uzyskać odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, które obniżą poziom stresu. Bądź selektywny i świadomy żywności, gdy stres uderza w.
  Odetnij kofeinę i alkohol: Pokarmy, które zawierają kofeinę i alkohol są winowajcami związanymi z zaostrzeniem niepokoju. Nawet badania wykazały, że efekty stymulujące kofeiny może prowadzić do niepokoju, ataki paniki, nerwowość i drażliwość. Zmniejszenie spożycia kofeiny do 1-2 filiżanek dziennie pozwoli utrzymać poziom stresu w ryzach i nie doprowadzi do kofeinowych wzlotów.
  Jedz więcej zieleniny: Sałatki mogą być jednym z najlepszych wyborów, jakie możesz podjąć, aby złagodzić stres. Szpinak, seler, jarmuż i inne surowe owoce i warzywa są stres-busting źródła energii i odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu poziomu dopaminy, jak stwierdzono w badaniu Frontiers in a Psychology. Musisz włączyć je jako część swojej rutyny żywieniowej, aby utrzymać stres i niepokój na dystans.

#2 Bądź aktywny

Pozostawanie aktywnym radykalnie wpływa na Twój nastrój. Badania wykazały, że ćwiczenia mogą być bardziej skuteczne niż lekarstwa. Ćwiczenia nie sprawią, że stres całkowicie zniknie, ale na pewno zmniejszą Twoje ciśnienie emocjonalne, oczyszczą Twój umysł, poprawią nastrój i pomogą Ci uporać się z problemami. Oto, co musisz zrobić -

  Rób to, co kochasz: Prawie wszystkie formy ćwiczeń lub ruchów są pomocne w łagodzeniu stresu. Musisz wybrać aktywność, której wykonywanie sprawia Ci największą przyjemność. To może być tak proste, jak chodzenie na spacer, jazda na rowerze, joga, rzemiosło, a nawet ogrodnictwo.
  Dodaj trochę treningu siłowego i ćwiczeń rozciągających: Dodaj krótki trening i wykonuj go dwa do trzech razy w tygodniu, a będziesz mieć doskonałe, zrównoważone zdrowie. Ćwiczenia oporowe pomogą Ci wzmocnić stawy, mięśnie i zbudować wytrzymałość, która pozwoli Ci z łatwością przetrwać cały dzień.

Jednym z głównych powodów, dla których "bycie aktywnym" nie może być wystarczająco podkreślone jest to, że bycie aktywnym utrzymuje ciało i umysł zajęte, tym samym odwracając uwagę od problemów i pozwalając na kreatywne myślenie. To tak jak w popularnym przysłowiu, które mówi, że "bezczynny umysł to warsztat diabła". Musimy więc zawsze upewnić się, że nasz umysł nie stanie się warsztatem diabła, a jedynym sposobem, aby to zrobić, jest - Ruszać się!

Szukasz wskazówek, które pomogą Ci zachować zdrowie i sprawność umysłową? Skontaktuj się z naszymi ekspertami tutaj

#3 Zachowaj spokój i oddychaj

Dosłownie, "szybkie bicie serca i skrócenie oddechu to dwie z najczęstszych fizjologicznych przyczyn niepokoju." Rzeczywiście, oddychanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania autonomicznego układu nerwowego. To będzie wyciąć nierówne impulsy z mózgu. Poświęć czas na głębokie oddychanie, gdy jesteś zestresowany lub usiądź spokojnie na minutę i skoncentruj się na oddechu.

Co ty musisz ćwiczyć na codziennej podstawie kontrolować stres i niepokój jest -.

  Praktykuj mindfulness i medytację: Mindfulness i medytacja to dwie najbardziej skuteczne i potężne kriyas, aby złagodzić stres i niepokój. Uważność jest tak niedoceniana w dzisiejszych czasach, że często ją ignorujemy, ale ostatecznie medytacja jest epicentrum, w którym znajdujemy ukojenie. Jeśli jesteś nowy w medytacji, skorzystaj z pomocy muzyki lub po prostu zrób chanting.Bądź obecny w tej chwili: Świadomy wysiłek z twojej strony, aby być obecnym w chwili, może zapobiec stresującemu jedzeniu i pomóc ci podejmować racjonalne decyzje.Policz swój oddech: Aby pomóc ci się skupić, korzystne jest rozciąganie czasu trwania oddechu na całą długość wdechu lub wydechu, zamiast szybkiego myślenia, a następnie upuszczania go. Na przykład, zdecydowałeś się intonować OM, pozwól mu na 10-sekundowy czas trwania do "o-o-o-o-o", na wdech i 5-sekundowy okres do "m-m-m-m" na wydech, i tak dalej. W ten sposób jest to jeden oddech. Powtarzaj to, aż poczujesz się spokojny i zrelaksowany.

#4 Pozostań w kontakcie - jednocześnie zachowując dystans społeczny

Ludzie są istotami społecznymi i pragną połączenia. Ale wraz z wprowadzeniem dystansu społecznego, izolacja spowodowała, że wiele osób zmaga się z silnym niepokojem i depresją, co z kolei wpływa na fizyczne samopoczucie. Podczas gdy ograniczamy kontakty towarzyskie jako jednostki, istotne jest, aby pozostać w kontakcie najlepiej jak potrafimy, a niektóre najlepsze sposoby, aby to zrobić to -

  Pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i budowanie głębszej więzi z rodziną: Dobra sieć wsparcia kolegów, przyjaciół i rodziny może złagodzić każdy problem. Tak więc budowanie więzi z kilkoma bliskimi jest kluczem do utrzymania poziomu stresu i niepokoju pod kontrolą.
  Wyloguj się od toksycznych ludzi: Emocje są zaraźliwe, więc bądź świadomy tego, kogo szukasz jako swojej deski rozdzielczej. Nie czuj się winny, wyciszając ludzi, którzy pogłębiają twój niepokój. Przerzuć się na ludzi, którzy są rozważni, radośni i zrównoważeni.

#5 Naucz się, jak się uspokajać

Nie przejmuj się sobą, szczególnie w tym trudnym okresie, i ćwicz samoopiekę w odpowiedzi na niezwykłe zakłócenia wywołane przez koronawirusa. Najlepsze sposoby, aby to zrobić to -

  Pozytywna mowa własna: Jeśli czujesz się bardziej przygnębiony lub zdenerwowany niż zwykle, nie jesteś sam. Zawsze, gdy pojawia się uczucie niepokoju, ćwicz pozytywną mowę do samego siebie, aby zwiększyć swój komfort emocjonalny. Może to być tak proste, jak mówienie: "To uczucie minie"; "Przejdę przez to"; "Jestem teraz niespokojny, ale mogę się uspokoić".
  Zaakceptuj swoje emocje: Jeśli stoimy w obliczu sytuacji niepokoju, zmiany fizjologiczne są automatycznie wyzwalane przez nasz współczulny układ nerwowy. Przyspiesza się oddech, wydziela się adrenalina, a serce zaczyna bić - ten naturalny mechanizm przetrwania znany jest jako reakcja walki lub ucieczki. Jakkolwiek, jeżeli niebezpieczeństwo fantazjuje, then lot i walka reakcja jest zbyteczna. Zrozum, że w domu jesteś bezpieczny, naucz się radzić sobie ze swoimi emocjami i zaakceptuj fakt, że czasami będziesz spięty i dobrze jest być w ten sposób.

#6 Upewnij się, że masz 8 godzin snu każdego dnia

Nawet utrata kilku godzin snu podnosi poczucie napięcia, frustracji, depresji i zmęczenia. Szczególnie w tym czasie, konieczne jest, aby każdy z nas dobrze się wyspał, ponieważ jest to niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania umysłu i ciała. Kilka wskazówek, które można zastosować to

  Trzymaj się harmonogramu snu: Ustalenie czasu snu i czasu pobudki jest jednym z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że jesteś dobrze wypoczęty. To nie tylko pomoże twojemu ciału i umysłowi, ale także utrzyma poziom stresu na niskim poziomie.
  Zrelaksuj się: Twoje ciało i umysł potrzebują czasu, aby przestawić się na tryb snu, utrzymywanie relaksującej aktywności blisko pory snu, takiej jak słuchanie kojącej muzyki lub czytanie zabawnej książki, może pomóc ci myśleć o szczęśliwych myślach i ułatwić twojemu ciału przejście w tryb snu w krótszym czasie.

#7 Bądź poinformowany, ale ogranicz ilość napływających informacji

Jednym ze sposobów na poprawę jakości swoich myśli jest kontrolowanie ilości przepływu informacji, na które jesteś narażony. Żyjemy w świecie, w którym istnieje obfitość informacji i dezinformacji płynących wokół nas. I to może zacząć czuć się przytłaczające i przynieść o wysokim poziomie stresu i niepokoju. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, zwłaszcza jeśli jesteś typem osoby, która mówi: "Muszę znać każdy nowy nagłówek, każdą nową aktualizację", jest

  Polegaj tylko na zaufanych źródłach: Trzymaj się z dala od najbardziej kompulsywnych nagłówków i paszy, i bądź świadomy tego, co czytasz i oglądasz. Trzymaj się słów CDC, WHO i lokalnych władz zdrowia publicznego, zanim przejdziesz do innych źródeł.
  Nie eliminuj, ale segreguj: Nie powinieneś całkowicie wyłączać mediów. Ważne jest również, abyś był poinformowany o najnowszych praktykach i środkach ostrożności ustanowionych przez rząd, aby pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa z Twojej strony. Segreguj źródła, które dostarczają tylko soku ze wszystkich zdarzeń, bez żadnych bzdur.
  Wyłączaj je, jeśli czujesz się przytłoczony: Ogranicz swój czas oglądania do 30-minutowej wieczornej audycji informacyjnej i zadaj sobie pytanie, ile z tego było naprawdę potrzebne?

Podsumowanie

Jak mówi stare powiedzenie: "zmień sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, a rzeczy wokół ciebie się zmienią". Innymi słowy, nie możemy kontrolować światowej gospodarki ani pandemii, które się zdarzają, ale to co możemy kontrolować to - to co dzieje się wewnątrz naszego umysłu i ciała. Więc od dzisiaj skupmy się na rzeczach, które możemy kontrolować i dbajmy o siebie. Ciekawie jest obserwować odporność świata, a ponieważ wspólnie radzimy sobie z zagrożeniem ze strony COVID-19, naszym najważniejszym priorytetem powinno być nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Skorzystajmy więc z okazji, aby włączyć te praktyki i rozwinąć pozytywne i zdrowe relacje z naszym ciałem i umysłem, aby żyć długo po obecnej niepewności i wyjść z niej zwycięsko!

Tags: niepokójCOVID-19globalna pandemiasamoopiekastreswskazówki jak radzić sobie ze stresem i niepokojem

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać