Coraz więcej, częściej i chętniej mówi się o zakwaszeniu organizmu, nadal jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że problem ten nie jest analizowany z tak dużym zaangażowaniem, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się, co jest faktem, a co jedynie niedopowiedzeniem, pierwsze z postawionych przez nas pytań powinno dotyczyć tego, jakie mogą być najczęstsze przyczyny zakwaszenia organizmu.

Może się wydawać, że setki lat ewolucji powinny przystosować nasz organizm do diety, jaką mu fundujemy, okazuje się jednak, że to nasi przodkowie odtruwali organizm zdecydowanie skuteczniej niż my. Bardzo często zmagamy się z problemami, które są spowodowane przez niewłaściwą dietę, choć nie brakuje i takich, za które odpowiadają sole alkaliczne i ich niedobór (w tym zwłaszcza problem z solami potasowymi).

Żywność wysoko przetworzona

Dietetycy nie mają wątpliwości również co do tego, że nie pomaga nam żywność wysoko przetworzona, a tej jest zdecydowanie zbyt wiele w naszym codziennym menu. Co gorsza, nie mają racji osoby, którym wydaje się, że mówienie o przewlekłej kwasicy jest zabiegiem, którego celem jest zastraszenie nas. Niestety, ma ona zły wpływ na nasz cały organizm i już od dawna znalazło to naukowe potwierdzenie. U dzieci może opóźniać wzrost, dorośli zaś powinni obawiać się, że doprowadzi ona zarówno do zmniejszenia masy mięśniowej, jak i kostnej.

Objawy kwasicy

Kwasica

Kwasica to także jedna z przyczyn powstawania kamieni w nerkach, nie powinniśmy więc kwestionować tego, że mamy do czynienia z problemem, który wpływa tak na długość naszego życia, jak i na jego jakość. Zbyt wysoki poziom kwasowości w organizmie może też być jedna z przyczyn zdecydowanej większości tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Owszem, nie jest czynnikiem wiodącym, z pewnością jednak wspiera ich rozwój.

Na szczęście, zmniejszenie poziomu kwasowości w organizmie nie musi być trudne, a kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zapoznanie się z tymi produktami, które mogą się okazać naszymi największymi sprzymierzeńcami. Tu pomaga przede wszystkim właściwe dobrana dieta.

Warto przeczytać