Dieta zasadowa ma za zadanie promować przede wszystkim te produkty, które są w stanie przyczynić się do odkwaszenia organizmu. O tym, czy dany produkt ma taką właściwość wcale nie przesądza przy tym jego smak. Znacznie ważniejsze jest to, w jaki sposób zachowuje się on w procesie przemiany materii.

Produkty zasadowe zachowują odczyn alkaliczny już w procesie trawienia, warto więc dowiedzieć się więcej na ich temat. Sama dieta zasadowa powstała jako odpowiedź na zgłaszany przez pacjentów coraz częściej problem z równowagą zasadowo-kwasową w organizmie oraz z jej naruszeniem. Przyjmuje się więc, że około 80 procent spożywanych przez nas produktów powinno mieć odczyn zasadowy, a jedynie 20 procent – kwasowy. Oczywiście, utrzymanie takich proporcji nie jest prostym zadaniem, jest to jednak najlepszy sposób na utrzymanie organizmu w zdrowiu. 

Co jeść podczas diety zasadowej?

Jeśli chcemy wprowadzać w życie zasady diety zasadowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się cytrusami. Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko one mogą okazać się dla nas prawdziwym wybawieniem, słowa uznania trafiają bowiem także do innych warzyw i owoców. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na sałatę, buraki, jabłka, seler, melony oraz banany. Sprawdź diety pudełkowe wg dr. Dąbrowskiej!

 

Urozmaicona dieta

Powinniśmy pamiętać przy tym i o tym, aby łączyć ze sobą poszczególne produkty, jeśli więc mamy ochotę na mięso, te powinno się pojawiać w zestawieniu z burakami lub innymi warzywami – nie tylko gotowanymi, ale i podawanymi na surowo.

Jakich produktów unikać podczas diety zasadowej?

Istnieją także produkty, których warto unikać w diecie zasadowej, a jeśli już chcemy po nie sięgać – pamiętać, aby robić to z umiarem. Tu warto wspomnieć o soli, mięsie, alkoholu, cukrze i kofeinie, a więc o tym wszystkim, co kojarzy nam się z szybkim życiem i przygotowywaniem posiłków w biegu. Dieta zasadowa stara się utrzymać neutralny stan pH w organizmie, czasem jednak nawet ona nie przynosi tak spektakularnych rezultatów, jak moglibyśmy się tego spodziewać.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na nasze pH nie wpływa jedynie to, co jemy, ale również stres, brak aktywności fizycznej, zbyt krótki sen, a niekiedy również niektóre z przyjmowanych przez nas leków. Diety zasadowej nie stosuje się po to, aby schudnąć, choć często okazuje się, że osoby, które na nią przechodzą eliminują zbędne kilogramy. Znacznie ważniejsza jest zdrowa równowaga kwasowo-zasadowa, która chroni nasz organizm przed wieloma chorobami.

Warto przeczytać